Fotografie na web – kde je sehnat a proč jsou důležité

dot_decor.png

jaký mají význam fotografie na webových stránkách? Fotografie jsou téměř nedílnou součástí webových stránek. Společně s barvami a písmem vytvářejí vizuální dojem a v návštěvníkovi vzbuzují určité emoce. Kromě toho je můžete použít v reklamních materiálech, bannerech, výročních zprávách, apod.

Z pohledu SEO sice fotografie nemají takový význam jako textové informace na stránkách, ale přesto jsou významnou součástí stránek. Pomocí fotografií totiž můžete potenciálním klientům prezentovat své výrobky, poskytnout náhled do prostor vašeho podniku a v neposlední řadě na návštěvníka působit na úvodní stránce, kde se fotografie zpravidla umisťuje do tzv. slideru.

Kde mohu fotky získat?

Existují vesměs tři možnosti, jak k fotkám přijít:

  • Vytvořím si vlastní fotografie. To je nejjednodušší způsob – jeho výhodami jsou nulové náklady na pořízení, a unikátnost pro vyhledávače, nevýhodou může být horší kvalita v případě, že s focením nemáte příliš velké zkušenosti.
  • Zakoupím je ve fotobance. Tento způsob je poměrně jednoduchý – na trhu existuje poměrně velký výběr fotobank, kde si lze za snesitelnou cenu fotky vybrat a zakoupit. Výhodou je cena a možnost rychlého vyhledání a nákupu. Nevýhodou je to, že fotografie nemusí být k tématu zcela autentická a nemusí působit úplně přirozeným dojmem a dále to, že pro vyhledávače nemá takovou „cenu“ jako foka, která se na internetu objeví poprvé a je unikátní.
  • Objednávkou služeb profesionála. Tato varianta bývá ze všech nejnákladnější – v případě focení osob je potřeba počítat nejen s honorářem pro fotografa, ale i pro zúčastněné modely a herce, se kterými je potřeba mít navíc uzavřenou smlouvu. Tuto možnost zpravidla využívají podniky a větší firmy. Oproti vysoké pořizovací ceně zde dostanete kvalitu a unikátnost.

Fotobanky

Pojďme si blíže rozebrat proces výběru a nákupu fotek ve fotobankách Na trhu jich existuje poměrně velké množství – jako příklad uveďme:

Po počáteční registraci zpravidla na svém účtu dobijete kredit a pak již můžete vybírat a nakupovat.

Vyhledávání ve fotobance

Vyhledávání probíhá podobným způsobem jako ve vyhledávačích (na Googlu a Seznamu) – můžete hledat obecná klíčová slova jako například rodina, nebo specifičtější (doporučuji – doberete se k tomu, co hledáte mnohem rychleji) například rodina u moře. Pozor – ne vždy vyhledávače podporují vyhledávání v češtině – v případě, že nic nenajdete, zkuste jednoduše anglickou variantu – family by the sea. Uvidíte, že výsledků bude mnohem více a také budou relevantnější:

Některé fotobanky mají další nástroje k upřesnění hledání – jako jsou barvy, typ snímku (fotografie, kresba, klipart), velikost snímku, orientace, apod.

Cena fotografie z fotobanky

Cena závisí na typu fotobanky, dále na rozlišení fotografie či obrázku a typu použití. Obecně lze říci, že se cena pohybuje mezi 200 – 1000,- Kč.

Sdílejte tento článek!